Egyre több nő hajlamos arcpirosodásra, tágult hajszálerekre, elsősorban az orcákon. Leginkább megfigyelhető ez, ha fázunk, melegünk van, ha valamivel felizgatjuk magunkat, vagy akár egy pohár bor után. A bőrnek ezt a pirosodásra való hajlamát couperosenak nevezik. A couperosis szó a „copper rose”-ból származik, mely az orcákon található pici kitágult felszíni hajszálerecskékre utal, melyek pirosas réz (copper) szinűek, a teleangiektáziák közé sorolható. A couperose alapja a hajszálerek és a kötőszövet gyengesége: a hajszálereket körülölelő kötőszövetek nem tartanak megfelelően, a hajszálerek kitágulnak, s kivülről is felismerhetőek lesznek.
Legelső tünet az időszakos bőrpíramely először pár óráig, majd napokig is tarthat. Ezeket okozhatja stressz, izgalom, teában, kávében és alkoholban lévő alkaloidok, csípős fűszerek, illetve időjárási viszontagságok, drasztikus hőmérsékletváltozások! Ha az erek pirosas szinűek akkor az artériák gyengeségéről beszélünk (aktív vérbőségről), ha az erek
kék színűek, akkor az a vénák gyengeségét jelenti (passzív vérbőségről). Megjelenési helye az orcák, orrtő, ál, s idővel egyre tovább marad ott, majd az erek akár gyulladásba is fordulhatnak. Így a kozmetikai probléma (couperosa) orvosi problémává alakulhat (rosacea)!
A rosacea az arc bőrének szimmetrikus gyulladása, melyet kísérhetnek sebboreás tünetek, gennyes hólyagocskák, tágult erek, bőrmegvastagodások, szövetburjánzások. A rosacea szeborreás bőrökön alakul ki gyakrabban (a nem megfelelő hidro-lipid védelem miatt), illetve hajlam, családi öröklődés is befolyásolhatja. Alapvető okai lehet még hormonzavar, szervezeti betegségek (epe, gyomor rendellenesség) és az időjárás is, illetve a túlzott alkohol fogyasztás, dohányzás és nem utolsó sorban a nem megfelelő arckrém használata!
A rosacea tartós tünetetté válhat, ezért nagyon fontos az elővigyázatosság, illetve a következetesség. Kerülni kell a szélsőséges fizikai behatásokat, mint például a hideg, száraz szél, a napozás és a szauna. Előjelei lehetnek az állandósult orrvérzés, illetve a sötét karika a szem alatt.
Tudatos és következetes bőrápolással megakadályozható, hogy a kezdeti arcpirosodás rosaceává alakuljon, hiszen itt egy nagyon érzékeny bőrről beszélünk, és az esetet a nem megfelelő kozmetikumok súlyosbíthatják!
Kerüljük a lemosókban az agresszív tenzideket, válasszunk inkább enyhe lemosó tejeket (pl. Belico Cleanser I.). A bőr védőköpenyének gyors helyreállítására ajánlatos nedvességpótló arctonikot használni (pl. Belico Lotion I.).
Mondjunk le a durva peeling részecskéket tartalmazó arcpeelingről, használjunk inkább biológiai, enzimes peelinget (pl. Belico Facial Peeling I.).
Arckrémeknél ügyeljünk arra, hogy ne tartalmazzanak kőolaj származékokat, mivel így nem tud levegőzni bőrünk és ez árthat vagy súlyosbíthatja állapotunkat. Tápláló, bőrvédő készítményként használjunk értékes növényi olajokban (szezámolaj, seavaj) gazdag, hidratáló (hialuronsav, szorbitol) és hajszálérerősítő (vadgesztenye, csodabogyó, tigrisfű) hatóanyagokban gazdag készítményeket (pl. Belico Intensive Care II vagy V.). Kiegészíthetjük Biophytex és Phytotonine tartalmú koncentrátummal (pl. Belico Concentrate III), mely szabályozza a bőr vérkeringését. Nyáron védjük bőrünk jó minőségű fényvédővel, hiszen a nap infravörös sugárzása roncsolhatja az ereket.
Rosáceás bőrápolásnál nagyon oda kell figyelni a megválasztott termékekre, a legkevésbé irritáló kozmetikumokat használjuk. Kerüljük a parfümtartalmúakat és a káros tartósítószer tartalmú krémeket. Ha rosáceánkat hosszú távon corticoid tartalmú szerekkel kezelik, akkor nagyon figyeljünk arra, mit teszünk bőrünkre, hiszen e hatóanyag hatására még áteresztőbb lesz a bőr, szabadon bemehetnek a mérgező, toxikus anyagok is!
Elfedésre használjunk zöld pigmenteket, melyek segítik semlegesíteni a piros pöttyöket, ezután pedig magas pigment tartalmú kompakt púderrel fedjük arcunkat! Vigyázzunk, hogy ne tartalmazzon talkumot, illetve olyan hatóanyagot, mely száríthatja bőrünket, hiszen a rosaceás bőrnél a megfelelő hidratáltság nagyon fontos!
Jó minőségű dihydroxyacetone tartalmú önbarnító használata is sokat segíthet, hiszen bőrünk barnábbá válik, és így kevésbé láthatók hajszálértágulataink!
Sok tanulmány azt írja, hogy csak idősebb korban, klimax előtt jelenik meg a rosacea, de munkám során nagyon sok olyan fiatallal találkozom, akinek ugyan nem diagnosztizálnám a rosaceát, az orrhajlatban lévő néhány hajszálértágulatocska miatt, elmondásuk szerint bőrük azonban érzékeny, gyakran kipirosodik, kimelegszik az arc. Ilyenkor nem csak a kezeléseimbe, hanem otthoni ápolásra is javaslok olyan ampullát, mely kifejezetten rosaceás bőrre van, hiszen fontosnak tartom a megelőzést, és így talán a későbbiekben súlyosbodó tünetet meg tudjuk előzni!
A rosácea fokozottabb fajtája már bőrbetegség, kozmetikus nem igazán avatkozhat bele, orvosi kezelés javallott ezekben az esetekben. Ugyanakkor nagyon fontos az orvosi kezelések mellett a megfelelő mindennapi védő és tápláló kozmetikum használata, illetve a jótékony finom, óvatos hidratáló, tápláló, kozmetikai kezelés.